• SINGAPORE

  SINGAPORE

  SINGAPORE, MAY 30 - JUNE 2, 2018
  CAPELLA HOTEL, SINGAPORE

 • DOHA

  DOHA

  DOHA, OCTOBER 3 - 6, 2018
  W DOHA HOTEL, QATAR

 • MUMBAI

  MUMBAI

  MUMBAI, NOV. 29 - DEC. 2, 2018
  THE TAJ MAHAL PALACE MUMBAI, MUMBAI, INDIA

 • ZURICH

  ZURICH

 • SHANGHAI

  SHANGHAI

 • LONDON

  LONDON

 • SINGAPORE

  SINGAPORE

  SINGAPORE, MAY 30 - JUNE 2, 2018
  CAPELLA HOTEL, SINGAPORE

 • DOHA

  DOHA

  DOHA, OCTOBER 3 - 6, 2018
  W DOHA HOTEL, QATAR

 • MUMBAI

  MUMBAI

  MUMBAI, NOV. 29 - DEC. 2, 2018
  THE TAJ MAHAL PALACE MUMBAI, MUMBAI, INDIA

 • ZURICH

  ZURICH

 • SHANGHAI

  SHANGHAI

 • LONDON

  LONDON

banco
Galicja: Morze i Ląd

Jej kuchnia jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Galicji: delicje tego regionu bazują się na miejscowych surowcach wysokiej jakości i różnorodności. Produkty tej ziemi, pochodzenia rolniczego czy morskiego, są unikatowe pod względem swych właściwości i doskonałej jakości. Ponadto, ważnym filarem kuchni galicyjskiej jest profesjonalizm jej ekspertów. Galicyjskich kucharzy spotkać można na całym świecie.

Znaczenie lokalnej gastronomii przejawia się w ponad 300 gastronomicznych wydarzeniach, które odbywają się w Galicji przez cały rok. Początki owego zachwytu nad lokalnymi produktami, które wzbudzają tak duże zainteresowanie odwiedzających, leżą w wielu tradycyjnych „fiestas” , które zbiegają się w czasie z okresem żniw czy też świętami religijnymi, takimi jak pielgrzymki „romerías” , podczas których czci się świętego patrona, a następnie całe miasto świętuje jubileusz tradycyjną ucztą. Duża część wspomnianych „fiestas” przyciąga tłumy, co przyczyniło się do uznania ich za krajowe atrakcje turystyczne.

Morze. Dzięki 1200-kilometrowej linii brzegowej Galicji i jej niezliczonych portach i przystaniach morskich, morze od zawsze odgrywało istotną rolę w rozwoju regionu, a rybołówstwo to jedno z głównych zajęć jego mieszkańców. Obecnie, Vigo nadal stanowi główny port rybacki w Europie, a galicyjskie „rías” - charakterystyczne dla regionu wybrzeża riasowe- są głównym dostawcą małży na świecie. Ta wyjątkowa linia brzegowa utworzona przez najwyższe klify w Europie, spokojne wody „rías” oraz obfitość składników odżywczych znajdujących się w tej części Oceanu Atlantyckiego, dały początek unikalnemu ekosystemowi, który zapewnia najznakomitsze produkty kulinarne. Galicja oferuje bogactwo ryb i owoców morza. Począwszy od „percebes” (rodzaj pąkli) obmywanych przez silne fale Atlantyku, „centollos”, „nécoras” i „bueyes de mar” (rodzaje krabów), krewetek oraz homarów wybrzeża riasowego, poprzez najrozmaitsze rodzaje małży takie jak „vieiras” (przegrzebki), „almejas” oraz ostrygi, omułki i sercówki jadalne, a skończywszy na ośmiornicach, mątwach, flądrach, morleszach szkarłatnych, sardynkach, sargus (z rodziny prażmowatych), okoniach morskich oraz innych rodzajach ryb, które zamieszkują wody Galicji. Ta wielowiekowa tradycja rybacka Galicji znajduje swoje odzwierciedlenie na rynku rybnym, na którym Galicja oferuje najlepszy wybór ryb głębinowych, takich jak tuńczyk, morszczuk, dorsz, mintaj oraz znakomite makrele atlantyckie. To właśnie jest tradycyjna kuchnia galicyjska: receptury bardziej lub mniej skomplikowane, ale zawsze na bazie produktów najwyższej jakości.

Ląd. Na tle bogatego wybrzeża, wnętrze Galicji nie wypada gorzej. Znane na cały region produkty to m.in. papryki z Padrón lub Herbón, ziemniaki z Bergantiños, liście rzepy; chleb z Carballo, Cea, kukurydziany… Poza tym, cieszą się popularnością tutejsze kasztany, orzechy włoskie, orzechy laskowe i migdały; smaczne grzyby, borówki czy miód leśny. Jedno z najbardziej charakterystycznych dań warzywnych, to rosół galicyjski, przygotowany na bazie zielonej i białej fasolki, boćwina, fasoli, kapusty, liści rzepy i ziemniaków. Najważniejsze mięso w Galicji to wołowina. Najlepsze jej gatunki określane są mianem „wołowiny galicyjskiej”, która to nazwa jest rozpoznawalna jako znak jakości. Jest ona używana do przygotowania wielu dań, takich jak wykwintny stek z polędwicy, popularny "caldeiro" (rodzaj gulaszu) czy "galicyjski cocido", wykonane z ziemniaków i ciecierzycy. Goście, którzy preferują mięso dobrze zrobione, muszą koniecznie spróbować galicyjskiego wołu - produktu, który przekroczył granice i został włączony do kuchni innych regionów Hiszpanii, takich jak Kraj Basków. Inną specjalnością jest pieczeń z młodego mięsa koziego, zawsze obecna na najlepszych stołach oraz uroczystościach. Ponadto, w kwestii drobiu, konsumowany jest kogut zagrodowy i oczywiście słynny kapłon, kastrowany, starannie hodowany i karmiony młody kogut, typowy dla Świąt Bożego Narodzenia. W odniesieniu do tutejszych serów, w większości wykonane są one z mleka krowiego. Niektóre sery galicyjskie posiadają „Denominación de Origen” – tzw. apelację, chronione oznaczenie wskazujące na miejsce pochodzenia geograficznego, m.in. Tetilla, Ulloa, San Simón i O Cebreiro. Szynka gotowana jest wykorzystywana do przygotowania tradycyjnego „lacón con grelos”. Na uwagę zasługują również lokalne kiełbasy „chorizo" i „salchichón". Najbardziej oryginalne są Androlla i Botelo, najpierw wędzone, a następnie gotowane. Ponadto, inne części świni takie jak boczek, ryjek i kopyta są wykorzystywane do gulaszów. Galicja uprawia również swoje własne wino i oferuje pięć chronionych Oznaczeń Pochodzenia Geograficznego (wspomnianych „Denominaciones de Origen” ). Najbardziej znanym trunkiem jest "aguardiente galego" - wysokoprocentowy destylat, który służy do przygotowania tradycyjnego grzanego napoju, zwanego "queimada" (podpalając "aguardiente" z dodatkiem cukru i owoców). Istnieje również wiele typów likierów, takich jak likier kawowy, wiśniowy, ziołowy, między innymi.

Na zakończenie: klasyk, który łączy morze i ląd – empanada. Jest to jedno z najbardziej wszechstronnych dań. Może być nadziewane tuńczykiem, dorszem z rodzynkami, sardynkami, ośmiornicą jak również farszem wieprzowym, wołowym, polędwicą… prawie wszystkim, co można sobie wyobrazić.